„Nu ne dăm bătuți!”

CSM Reșița a învins cu scorul de 4-1 (1-0), Millenium Giarmata, la capătul unui meci cu două reprize total diferite.

Ieșiți din cărțile promovării, rosso-nerii au cam fost părăsiți de fani și au avut de îndurat cuvinte dure rostite la pauză de antrenorul Daniel Oprița. Și asta pentru că jocul din prima repriză a fost modest. Liuba a deschis scorul în minutul 15, din lovitură liberă, dar în rest nu au fost prea multe de notat. Oprița a intrat în ei la cabine și pe teren a ieșit o cu totul altă echipă. Cu o mai mare poftă de joc și mult mai dispusă la efort. Negoescu a făcut la scurt timp de la realuarea jocului 2-0, dar oaspeții au redus din handicap prin Ghighilicea, după ce Zimmermann a comis-o cum n-a mai făcut-o vreodată. Speranțele Giarmatei au fost năruite doar un minut mai târziu, de același Negoescu, iar în ultimul minut Liuba a făcut și el dubla din penalty.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157665922099419″]

„Am făcut o primă repriză jalnică și am practicat un joc foarte slab. La pauză am intrat puțin în ei. Le-am spus că din cauza lor este stadionul gol la meciuri, ca să vină lumea la stadion trebuie să batem cu 4-1, 5-1 sau 6-1. Le-am spus că vreau să facem spectacol, să practicăm și un joc frumos. Nu vreau să ne mulțumim că am înscris doar o dată. Încerc să-i fac să înțeleagă că trebuie să joace fiecare minge, să nu se dea bătuți indiferent de faza din joc, iar acest lucru l-au arătat în repriza a doua. Eu nu înțeleg această mentalitate, de a te mulțumi cu puțin. Vreau ca jucătorii mei să alerge mai mult, să fie mai agresivi, așa cum au jucat în repriza a doua. Au mai rămas patru meciuri până în iarnă și ne-am propus să le câștigăm pe toate, apoi vom vedea ce va fi. Nu ne dăm bătuți, chiar dacă Șirineasa este la o distanță destul de mare de noi”, a declarat Daniel Oprița după meci.