Metalul Reșița țintește prima victorie. Carol Gurgu: „Sper ca de Florii să aducem zâmbete pe fețele reșițenilor”

Situația nu se prezintă deloc bine pentru Metalul Reșița, care nu a câștigat niciun meci în acest an, stabilind și un record negativ, acela de a nu marca niciun gol în zece partide oficiale.

În etapa a treia a play-out-ului Ligii a II-a de fotbal, Seria a II-a, Metalul Reșița va juca sâmbătă, 23 aprilie, de la ora 11, cu Unirea Tărlungeni, pe Stadionul „Mircea Chivu” din Valea Domanului. Este singura echipă pe care Metalul a învins-o în acest sezon, cu 3-1, pe 23 octombrie, în etapa a 10-a a sezonului regulat, cu Eugen Trică pe banca tehnică. Au marcat Skraparas (min. 40), Feher (min. 68) și Maissiat (min. 73). Niciunul dintre jucătorii care au evoluat atunci în tricoul Metalului nu se va afla sâmbătă pe teren. Noua echipă a rosso-nerilor însă este pe minus în clasament, dar antrenorul Carol Gurgu speră ca ghinioanele echipei sale să se spargă sâmbătă, când la Reșița va veni Unirea Tărlungeni.

„Noi încercăm să facem un meci cât mai bun. Sperăm cu această ocazie să vină și prima victorie. Băieții sunt mobilizați, mai ales după evoluția bună din a doua repriză a meciului cu Pâncota. Sperăm să recuperăm jucătorii accidentați, cei doi portari, dar și pe Julei și Botezatu, pentru a ne pune la punct și să facem un joc bun sâmbătă. Noi încercăm să abordăm fiecare joc cu seriozitate, să încercăm să-l câștigăm. Dacă până acum nu am reușit, sper ca de Florii să aducem zâmbete pe fețele reșițenilor și să câștigăm acest joc. Să abordăm altfel situația și să punem probleme adversarului chiar din prima repriză”, a spus antrenorul echipei Metalul Reșița, Carol Gurgu.
Metalul Reșița este pe ultimul loc al clasamentului, cu -11 puncte, fiind matematic retrogradată în Liga a III-a. Aceasta doar în condițiile în care va fi o singură serie de Liga a II-a în sezonul viitor.