Maxim interes pentru fotbal, handbal și canotaj – cele mai mediatizate Federații Sportive

top 10 federatii noiembrie 2023

În luna noiembrie a acestui an pe podiumul cu cea mai bună vizibilitate a Federațiilor Sportive s-au clasat: fotbalul, handbalul și canotajul. Fotbalul a primit medalia de aur.

Fotbalul se menține pe prima poziție și în luna noiembrie a acestui an, din punct de vedere al vizibilității și mediatizării, urmat de handbal și canotaj, din top 10.

Federația Română de Fotbal a fost subiectul a 6.596 de articole, înregistrând un moment de maximă
expunere la data de 19 noiembrie, moment ce marchează calificarea echipei României la Campionatul
European de Fotbal din 2024, după victoria cu scorul de 2-1 împotriva echipei Israelului.

Federația Română de Handbal a urcat de pe poziția a patra până pe locul al doilea în clasamentul celor mai mediatizate Federații Sportive, având nu mai puțin de 432 de mențiuni în materialele jurnalistice.
Momentul de maximă vizibilitate a fost pe 14 noiembrie, când Federaţia Română de Handbal a convocat
lotul echipei naţionale feminine de handbal care a participat la Trofeul Carpați și care a avut loc la
Bistriţa, în perioada 23-25 noiembrie 2023.

Pe de altă parte, Federația Română de Canotaj a revenit pe podium, cu 425 de articole jurnalistice în care a fost menționată. Momentul de vârf al vizibilității a avut loc pe data de 11 noiembrie, când Federația Română de Canotaj a făcut anunțul tragic al decesului campionului olimpic Dimitrie Popescu, în vârstă de 62 de ani.

De asemenea, luna noiembrie a adus o scădere în clasament pentru Federația Română de Gimnastică, de la locul 2 în octombrie, pe poziția a patra în noiembrie, cu 321 de materiale în care a fost menționată. În 14 noiembrie a fost vârful de vizibilitate, marcând plecarea delegației României către Antalya pentru a participa la Campionatele Europene de gimnastică aerobică.

Federația Română de Natație intră în top 5 cu un total de 257 materiale în mass-media, Federația Română de Tenis coboară o poziție, menționată în noiembrie în 137 de materiale jurnalistice. iar Federația Română de Culturism și Fitness a avansat semnificativ în clasament, fiind menționată în 134 de materiale jurnalistice. Federația Română de Ciclism revine în top 10, acumulând un total de 114