Liceul Alimentar din Timișoara, reabilitat cu bani europeni

liceul alimentar din timisoara

Trei clădiri ale Liceului Alimentar din Timișoara vor fi modernizate cu fonduri europene, prin PNRR. Primăria a lansat licitația pentru execuția lucrărilor.

Primăria Timișoara anunță că a lansat licitația pentru modernizarea și reabilitarea termică integrală a trei clădiri ale Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară cu fonduri europene, prin PNRR. Investiția vizează renovarea energetică a clădirii de școală, a internatului și a cantinei aflate pe Calea Bogdăneștilor nr. 32 A.

Menținem și în 2025 ritmul investițiilor în educație și pentru asta avem o abordare proactivă pentru a accesa cât mai multe fonduri. Avem o listă lungă de investiții, de la clădiri noi, reabilitări, dotări, până la amenajarea de terenuri de sport și reparații. Toate aceste proiecte sunt costisitoare, dar sunt esențiale pentru ca fiecare elev din oraș să aibă acces la resurse și infrastructură modernă. Pentru Alimentar avem fonduri prin PNRR pentru trei clădiri, unde condițiile se vor îmbunătăți semnificativ. La fel la Colegiul Henri Coandă, unde avem, de asemenea, în derulare licitația pentru reabilitarea termică a cinci corpuri de clădire”, a declarat Ruben Lațcău, viceprimarul Timișoarei.

Clădirile liceului sunt vechi și degradate, astfel că primăria a prevăzut în proiect lucrări de reabilitare termică, prin izolarea fațadei, a acoperișurilor și a două subsoluri și lucrări de hidroizolare a clădirilor și protejare a structurii de rezistență. Pe acoperișurile celor trei clădiri vor fi montate panouri voltaice pentru producerea de energie verde.

De asemenea, sunt incluse reabilitarea sistemului de furnizarea a apei calde, înlocuirea completă a corpurilor de iluminat cu unele eficiente energetic, schimbarea instalațiilor electrice, instalațiilor sanitare și a rețelei de încălzire. În plus, tâmplăria interioară și exterioară va fi înlocuită și municipalitatea va monta sisteme moderne de management energetic. În urma investiției, este estimată o reducere cu cel puțin 50% a cheltuielilor pentru încălzire și curent”, a informat Primăria Timișoara.

Instituția a atras pentru această investiție o finanțare de 22,9 milioane de lei prin Programul Național de Redresare și Reziliență. Valoarea estimată a contractului de execuție este de 24,1 milioane de lei, cu TVA inclus, iar termenul de realizare este de un an și jumătate.

/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/