„Leii” de la SCM Timișoara au ieșit șifonați după debutul în noul sezon!

Baschetbaliștii de la SCM Timișoara au avut parte de un debut nefast în noua ediție de campionat, după ce au pierdut acasă la scorul de 84-71 cu BCMU FC Argeș Pitești. Diferența pe parcursul meciului a fost poate și mai clară decât o arată scorul final, deoarece argeșenii au dominat clar din debutul meciului și s-au instaurat la o diferență confortabilă, pe care elevii lui Dragan Petricevic nu au mai avut cum să o recupereze.

Timișoara a condus doar cu 2-0 în debutul meciului. Apoi, Piteștiul a preluat inițiativa. După primul sfert, scorul era de 18-27, iar la pauză, se făcuse deja 24-49. După trei sferturi, tabela indica 43-64, cu mai multe puncte marcate de oaspeți în două sferturi decât au dat gazdele în trei. În sfertul patru doar s-a mai redus un pic diferența. La timișoreni nu a jucat deloc Bogdan Popa. Iată marcatorii: Mirkovic 18 puncte, Franklin 14 puncte, Brown 12 puncte, Gorgemans 9 puncte, Lazar 6 puncte, Komatina 6 puncte, Coconea 2 puncte, Dragoste 2 puncte, Pesakovic 2 puncte. Pentru Pitești, Searcy a dat cele mai multe puncte, 25.

Timișoara va juca acasă și în etapa a doua. Luni, 21 octombrie, de la ora 18.30, „leii” joacă cu SCM U Craiova.