Oleksandra Matviiciuk, una dintre cele mai cunoscute activiste pentru drepturile omului din Ucraina, a fost prezentă la Timișoara, unde Universitatea de Vest i-a acordat titlul de Doctor Honoris Causa. Matviiciuk conduce organizația Center for Civil Liberties, premiată cu Nobelul pentru Pace în 2022 pentru activitatea de documentare a crimelor de război și a abuzurilor comise în timpul invaziei ruse din Ucraina.
La Timișoara, Oleksandra Matviiciuk a vorbit despre viața din Ucraina în timpul războiului și despre modul în care oamenii încearcă să își păstreze normalitatea.
„Când rușii au început să lovească infrastructura energetică, a apărut pe internet o fotografie cu o profesoară din Kiev. Purta o jachetă roșie de iarnă și o căciulă călduroasă și stătea pe vârfuri lângă un stâlp metalic pe care își așezase computerul – în aer liber, undeva lângă un magazin unde funcționa un generator de curent și exista acces la internet. Și acolo, în frigul pătrunzător, le ținea elevilor o lecție.
Și m-am gândit: rușii au venit să ne ia tot – pământul nostru, libertatea noastră, viitorul nostru, educația copiilor noștri. Iar această profesoară din Kiev a hotărât să nu le dea nimic. Chiar și ceva atât de simplu precum predarea unei lecții a devenit un act de rezistență.”, a spus Oleksandra Matviiciuk.
Activista ucraineană a vorbit și despre dezinformare și despre felul în care rețelele sociale schimbă percepția oamenilor asupra realității.
„Trăim într-o așa-numită lume a post-adevărului. Dar mie mi se pare că este o lume postcunoaștere. Cunoașterea își pierde din valoare. Oamenii preferă să asculte bloggerii de pe Instagram decât cercetătorii sau oamenii de știință. Oamenii cer soluții simple. Poate că în vremuri de pace ne-am putea permite asta. Dar nimeni nu mai trăiește în vremuri de pace. Prin urmare, în loc să simplificăm, trebuie să cultivăm complexitatea.”, a declarat aceasta.
Matviiciuk spune că democrațiile devin vulnerabile atunci când oamenii încep să creadă mai ușor în mesaje populiste și în soluții simple.
Suntem obișnuiți să gândim în termeni de state și organizații interguvernamentale, dar oamenii obișnuiți au mult mai multă putere decât își imaginează ei înșiși. Oamenii obișnuiți pot schimba cursul istoriei. (…) Avem șansa de a ne crea viitorul pe care ni-l dorim. Oamenii obișnuiți pot realiza lucruri extraordinare.”, a mai spus reprezentanta organizației ucrainene.
În discursul său, Oleksandra Matviiciuk a vorbit și despre experiențele victimelor războiului și despre oamenii care au trecut prin tortură și detenție în teritoriile ocupate de Rusia.
„Am înregistrat mărturia omului de știință și filosofului ucrainean Ihor Kozlovskii după 700 de zile petrecute în captivitate în Rusia. (…) Din punct de vedere juridic, Ihor Kozlovskii a fost o victimă. A fost răpit și ținut în condiții inumane. A fost torturat atât de grav încât a trebuit să învețe din nou să meargă. Cu toate acestea, nici măcar acest lucru nu l-a determinat să se considere și să se perceapă ca pe o victimă. Fundamentul existenței noastre este demnitatea, nu statutul de victimă.
Demnitatea înseamnă acțiune. Nu suntem prizonierii circumstanțelor, ci participanți la acest proces istoric. Demnitatea ne dă puterea de a lupta, chiar și în circumstanțe insuportabile. Crede în tine. Nu-ți pierde niciodată speranța. Dar definește corect cuvântul „speranță”. Speranța nu înseamnă convingerea că totul va fi bine. Speranța înseamnă conștientizarea profundă că toate eforturile noastre au avut un sens.”, a povestit laureata Premiului Nobel pentru Pace.
„Rolul instituțiilor academice nu mai poate fi limitat la transmiterea cunoașterii. Universitățile sunt chemate să participe activ la configurarea unei culturi a responsabilității, a solidarității și a respectului pentru demnitatea umană. Pentru Universitatea de Vest din Timișoara, acordarea acestui titlu reprezintă nu doar o recunoaștere a meritelor individuale, ci și o reafirmare a valorilor pe care le susținem: apărarea drepturilor omului, promovarea democrației și cultivarea unei conștiințe civice active.”, a declarat Marilen Pirtea, rectorul UVT.