Evenimentul începe la ora 10.00 cu turnee pentru copii la categoriile 2015 și 2017, la care sunt așteptați 225 de tineri sportivi. Între orele 11.00 și 15.00 vor avea loc concursuri de baschet, quizul despre istoria fotbalului și concursuri de darts. De la ora 15.00, terenul de fotbal va fi disponibil pentru publicul larg, înainte de meciul old-boys, programat la ora 18.00. Ziua se va încheia cu partida de juniori Under 14 dintre Poli și Ripensia, la care va fi prezent și lotul de seniori de la Poli.
Ziua de duminică, 22 martie, va fi dedicată Cupei Firmelor la fotbal, care se va desfășura între orele 10.00 și 19.00.
Baza sportivă a fost finalizată toamna anului trecut, însă între timp au fost făcute lucrări de corecție la stadion și amenajări în jurul acesteia. Va fi deschisă atât sportivilor profesioniști și cluburilor locale, cât și copiilor și iubitorilor de mișcare din zonă. Infrastructura include un teren de fotbal cu gazon natural, un teren multifuncțional, o clădire cu tribună de 417 locuri, nocturnă, vestiare, cabinet medical și spații tehnice.
„Este prima investiție în infrastructură sportivă pe care o dăm în folosință anul acesta. Urmează stadionul Eroii Timișoarei, tot în acest an. Am reamenajat și baza Stoicov, care va fi folosită de echipa Poli și de sportivii de la Liceul cu Program Sportiv Banatul. În scurt timp vom finaliza încă un teren de baschet pe malul Begăi, iar următorul șantier pentru noi terenuri de sport va fi în zona Bogdăneștilor.”, a declarat primarul Dominic Fritz.
Investiția, care va fi administrată de SCM Timișoara, se ridică la aproape 5 milioane de lei, bani proveniți integral din bugetul local. Baza sportivă poartă numele „Vasile Deheleanu”, simbol al fotbalului timișorean, născut în cartierul Mehala, multiplu campion național cu Ripensia în anii ’30 și fost antrenor al Politehnicii Timișoara.