Jurnal de România. Timișoara – turneu în Germania și reprezentație specială la TGST

jurnal de romania, timisoara spectacol teatrul german
casa alex online 28 febr 2025 (2)

Unul dintre cele mai apreciate spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, Jurnal de România. Timișoara, scris și regizat de Carmen Lidia Vidu, pornește într-un turneu internațional.

Producția va fi prezentată pe scena Teatrului de Stat din Bruchsal, Germania, în 5 și 6 aprilie, ca parte a evenimentelor dedicate aniversării a 75 de ani de existență a instituției germane. Organizatorii au anunțat că biletele sunt vândute integral.

Înainte de plecarea în Germania, spectacolul va putea fi urmărit duminică, 30 martie, la ora 19.30, pe scena Teatrului German de Stat Timișoara. Publicul timișorean va avea ocazia să descopere mărturisirile emoționante ale celor șase actrițe din distribuție: Ida Jarcsek-Gaza, Ioana Iacob, Tatiana Sessler-Toami, Daniela Török, Olga Török și Silvia Török. Spectacolul aduce în prim-plan experiențele lor de viață – de la momente de fericire la traume, de la succes la eșec, de la înstrăinare la regăsire.

dri startup cs (1000 x 100 px)

„Jurnal de România. Timișoara” este un proiect artistic ce îmbină teatrul, filmul și fotografia, și propune o introspecție asupra relațiilor interumane și a influenței mediului urban asupra identității personale. Construit pe baza biografiilor actrițelor, spectacolul cartografiază modurile în care orașul, oamenii și experiențele trăite modelează destinul fiecăruia. Reprezentația de la Timișoara beneficiază de traducere în română și engleză.

Biletele pentru reprezentația din 30 martie de la TGST pot fi achiziționate online sau direct de la Agenția de bilete a teatrului, pe strada Alba Iulia nr. 2.

untitled design Stiri si Publicitate Timisoara, Resita, Hotel Versay aprilie 980x120 px Stiri din Resita si Timisoara banatica 1000x100
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/