Primarul Reșiței poate răsufla ușurat. Unul dintre proiectele sale de suflet, cel de reintroducere a tramvaiului în oraș, s-a transformat, după aproape șase ani de muncă, de la idee la realitate.
Peste 80 de milioane de euro au intrat în oraș în ultimii ani, numai prin proiectul tramvai. Investiția a permis administrației reșițene să modernizeze nu doar infrastructura de transport public, ci și pe cea rutieră.
Despre acest proiect s-au spus multe, de-a lungul timpului. Și bune, și rele! O spune chiar primarul Ioan Popa, care recunoaște că a avut și momentele sale de cumpănă. A trecut repede peste ele, conștient fiind de beneficiile aduse comunității prin acest proiect.
„În ultimele șase luni m-au încercat sentimente mai puternice. De ce? Pentru că s-au acumulat neeligibile, contribuții ale Primăriei Reșița care au depășit așteptările noastre inițiale și atunci am avut momentele mele de cumpănă în care am regretat că am pornit proiectul acesta. Dar a fost o chestiune de moment. Atunci când treci prin oraș și vezi tramvaiele pline mereu, nu poți spune că proiectul nu era necesar. Sau când vezi pasajele de la Intim, de la Doman, de la Bârzava, de la UCMR, refăcute și modernizate, nu poți spune că nu trebuiau făcute. Cu proiectul de tramvai sau fără, ele trebuiau făcute și costau enorm de mult. Mă bucur că s-a întâmplat așa, mă bucur că este gata! De aici înainte începem să dăm pagina mai departe și să facem alte proiecte”, a declarat, pentru expressdebanat.ro, primarul Reșiței.
Ioan Popa este conștient că nu poate mulțumi pe toată lumea, că sunt reșițeni care au contestat proiectul încă de la ideea implementării sale. Îi roagă însă pe cei care i-au pus la îndoială capacitatea, să aibă încredere în el și în echipa sa, promițându-le că lucrurile bune pentru Reșița nu se opresc aici.
„Eu i-am înțeles și pe cei care au fost nemulțumiți, au fost momente mai puțin plăcute, deranj pe străzi, mizerie, dar am făcut ce am promis. Îi rog pe reșițeni doar să aibă încredere în administrația publică. Nu doar în mine. Să aibă încredere în capacitatea administrativă a colegilor mei, pentru că am adunat în acești opt ani o echipă extrem de performantă la Reșița. Nu suntem perfecți, nimeni nu este perfect, totul este perfectibil, dar cred că acești colegi ai mei trebuie să le fi câștigat încrederea și celor mai mari contestatari. Și îi rog să aibă încredere în noi, căci mai avem multe de făcut la Reșița”, a mai spus Ioan Popa.
FOTO: ARHIVĂ