Garda de Mediu Timiș, drone pentru combaterea depozitările ilegale de deșeuri

drone garda de mediu timis

Garda Națională de Mediu a primit drone pentru a face controalele în teren. Aparate de ultimă generație vor ajunge și la comisarii din Timiș.

În principal, dronele special echipate vor fi folosite pentru a identifica din aer depozitățile ilegale de deșeuri.

„Sistemele aeropurtate, dotate cu senzori şi echipamente sunt specifice activităţii de inspecţie şi control (termoviziune/filmare de noapte, capturi foto/video, măsurare a suprafeţelor şi volumelor) și vor furniza informaţii în timp util de la diverse evenimente cu impact asupra mediului, devenind un instrument esenţial în activitatea zilnică a comisarilor de mediu”, aflăm de la Garda de Mediu Timiș.

Stiri Timisoara si Resita publicitate online dacus 05 iulie 2024 Stiri Timisoara Publicitate online Brantner 1000x100px

Trei comisari din cadrul Gărzii de Mediu Timiș au participat la instruirea din cadrul proiectului „Extinderea și modernizarea infrastructurii de monitorizare și control a calității aerului în scopul creșterii acurateței informațiilor și a capacității de răspuns la episoadele de poluare”. Proiectul este finanțat de PNRR.

Una dintre dronele cumpărate de Garda de Mediu

Una dintre dronele cumpărate de Garda de Mediu

stiri Timisoara publicitate si promovare online banner maxagro
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/