Fii voluntar și salvează moara de la Valeapai! Acasă în Banat pregătește următoarea acțiune

moara valeapai
alv resita banner feb25 1000x100px expressbanat stiri Timisoara si Resita dacus 05 iulie 2024
express dri startup cs (1000 x 200 px) v3 alv resita banner feb25 1000x100px expressbanat

Asociația Acasă în Banat caută voluntari pentru continuarea lucrărilor la moara de la Valeapai! Următoarea acțiune are loc sâmbătă.

Moara de la Valeapai datează din 1864, când a fost construită de familia Atanasievici care deținea satul, câteva moșii și o reședință nobiliară. Din 2000, moara nu a mai avut stăpân și a fost nevoie de multe eforturi pentru ca asociația Acasă în Banat să o preia în concesiune pentru a o salva. Una dintre cele mai grele lovituri ale clădirii a fost furtul pieselor de metal care aveau un secol de istorie. În ultimii ani, voluntarii au pus umărul la salvarea morii de la degradare, însă este nevoie de mult mai multă muncă. Președintele asociației, Radu Trifan, lansează un apel către cei care iubesc patrimoniul și istoria locurilor să se implice în salvarea morii.

„Aproape trei ani de zile, împreună cu dna. primar Ciurea Magdalena Valeria ne-am chinuit să-i dăm de capăt morii abandonate, să-i rezolvăm situația juridică, iar la finalul anului trecut am reușit! Astăzi moara este proprietatea Primăriei Ramna iar Asociația Acasă în Banat a preluat-o în concesiune. Odată ce afli povestea locului și te atașezi de el, n-ai cum să nu-l iubești așa cum e. Nu vă uitați la problemele care s-au acumulat la clădire, le știm, sunt multe! Noi vedem aici un loc încărcat de istorie, cu o poveste fascinantă! Împreună cu oameni de bine care ni s-au alăturat în acest proiect și care vor mai dori să fie alături de noi, vom spune povestea acestui loc!

express dri startup cs (1000 x 200 px) v3

Până atunci, avem de lucru și avem nevoie de ajutor! În primul rând avem nevoie de voluntari, începând chiar de sâmbăta asta, ca să ne ajute la defrișat «jungla» care s-a instaurat aici în ani și ani de abandon. Iar dacă știți pe cineva dispus să ne dea o mână de ajutor cu un tocător de crengi profesional, spuneți-i să ne contacteze! Începem anul într-o nouă aventură și vă așteptăm alături de noi!”, a transmis Radu Trifan.

Programul acțiunii este între 10.00 și 16.00 cu plecare din Timișoara, str. Ion Ghica nr. 1 la ora 9.00 și retur la ora 17.00. Transportul este asigurat pentru 10 voluntari care doresc să participe la defrișarea vegetației, tăierea lemnelor și ecologizarea morii. Mai multe detalii pot fi găsite pe pagina de Facebook a asociației.

untitled design
Stiri din Timisoara si Resita, publicitate online untitled design
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/