La Reșița se fac dotări moderne pentru atelierele de practică ale liceelor tehnologice

dotarila liceul economic

La peste 430.000 de lei se ridică valoarea celei mai recente investiții ale administrației reșițene pentru unitățile de învățământ din municipiu.

După ce a reabilitat și modernizat aproape toate unitățile de învățământ din oraș, Primăria Reșița le și dotează acum cu echipamente IT, mobilier și materiale didactice. Cea mai recentă achiziție de acest gen, care vine să îmbunătățească nu doar condițiile din sălile de clasă, ci și pe cele de studiu și practică, vine pentru liceele tehnologice din oraș.

De exemplu, zilele trecute, la Colegiul Economic al Banatului Montan au fost livrate echipamente pentru atelierele de practică din domeniile turism, alimentație și comerț, anunță primarul Ioan Popa. Este vorba despre mașini de gătit, cuptoare profesionale, friteuze, mixere, blender, mașină de curățat cartofi, mobilier specific de bucătărie și restaurant etc. Tot aici urmează să sosească și dotările de mobilier pentru recepția și camerele de hotel din baza de instruire practică, mai precizează Ioan Popa.

dotări_Colegiul_Economic_Reșița_3

Dotări pentru utilarea bucătăriei de practică a Colegiului Economic al Banatului Montan

De asemenea, de curând, au fost livrate și echipamente digitale pentru atelierele din învățământul profesional și tehnic, ce includ sistem de gestiune pentru magazine: computere, case de marcat și sertare pentru bani, sistem de vânzare și gestiune restaurant cu terminal mobil, totem de prezentare interactiv și programe de contabilitate, soft pentru gestiune hotel și soft de design grafic.

Atelierul de practică pentru estetică din cadrul Colegiului Tehnic Reșița a fost și el complet dotat cu mobilier și echipamente specifice pentru servicii de estetică și înfrumusețare, a adăugat Ioan Popa.

Valoarea totală a mobilierului și a echipamentelor cu care au fost dotate atelierele de practică este de 436.473 de lei, fonduri europene, accesate prin proiectul „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și conexe din municipiul Reșița”.

Colegiul Economic din Reșița a primit noi dotări

Colegiul Economic din Reșița a primit noi dotări

/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/