La patru ani de război în Ucraina, primarul Timișoarei vorbește despre prețul plătit de ucraineni și subliniază rolul strategic al rezistenței lor în protejarea granițelor României și a ordinii europene.
Ucraina luptă de patru ani pentru suveranitate, democrație și pentru Europa, spune Dominic Fritz, amintind de orașele distruse și familiile sfâșiate de război.
„Ucraina ține Rusia pe loc și pericolul departe de granițele României. De patru ani, ucrainenii plătesc și pentru noi prețul vieții, cu orașe distruse, cu familii despărțite, cu copii care cresc sub bombardamente, în întuneric, frig și moarte. Patru ani în care fiecare dimineață poate fi ultima. Mariupol, Bucea, Harkiv, Herson au devenit simboluri ale rezistenței, dar și ale unei suferințe de neimaginat.”, a declarat Dominic Fritz, primarul Timișoarei.
Dominic Fritz a legat războiul din Ucraina de promisiunea postbelică „niciodată din nou”, atacată acum de Rusia.
„Rusia a atacat, deliberat și cinic, însăși această promisiune: «niciodată din nou». Ordinea construită în Europa după războaie mondiale și dictaturi, care apără dreptul fiecărei națiuni de a-și alege drumul. A atacat lumea la care România a visat din întunericul dictaturii ceaușiste și de sub talpa URSS, a libertății și suveranității. Această fundație a păcii este bombardată. Ucraina luptă pentru ideea că granițele nu se mută cu tancul și că națiunile nu sunt proprietatea dictatorilor.”, a mai spus Fritz.
Președintele USR a avertizat că succesul sau eșecul Ucrainei are impact direct asupra securității României și a Europei. „Dacă Ucraina cade, toți cădem.”, a concluzionat Dominic Fritz.