Ministra Mediului avertizează PSD că liderul USR nu va pleca din funcția de primar al orașului de pe Bega, în ciuda eforturilor social-democraților de a-l demite prin modificările aduse Legii Integrității.
Diana Buzoianu a reacționat după circul de ieri din Parlament, când discuțiile au ajuns la amante și concubine, transmițându-i lui Sorin Grindeanu că, în toate democrațiile, oponenții politici se bat la urne, la vot, nu folosindu-se de instituții politizate sau de legi cu dedicație.
„Dominic Fritz nu doar că va mai rămâne primar la Timișoara, dar va și continua să implementeze proiecte care să facă din Timișoara un oraș în care din ce în ce mai mulți români își vor dori să-și ducă viața.”, e convinsă ministra USR.
Diana Buzoianu mai spune că, de 35 de ani, PSD a alungat din țară milioane de români care au plecat dezamăgiți în diaspora, în timp ce USR dă speranță că se poate construi aici, „în țară, în oraşele și satele noastre”.
Noua lege a integrității a fost votată ieri de plenul Senatului. Senatorii liberali au votat „pentru” adoptarea Legii, care reprezintă jalon PNRR, de adoptarea sa depinzând accesarea a sute de milioane de euro (peste 700-770 de milioane de euro) de la Comisia Europeană, precizând că o vor contesta la Curtea Constituțională.