Chirurgie și oncologie la Zilele OncoHelp ediția a XIII-a

Chirurgie și oncologie; Zilele OncoHelp la Timișoara, ediția XIII

Peste 100 de specialiști în oncologie și chirurgie din vestul țării se reunesc la Alba Iulia în următoarele trei zile, la cea de-a XIII-a ediție a Zilelor OncoHelp. Evenimentul este dedicat discuțiilor despre cele mai bune metode de tratament și îngrijire a pacienților cu cancer.

Sub tema „Managementul multidisciplinar al patologiei oncologice, noutăți în diagnostic și tratament”, conferința din acest an pune accent pe colaborarea dintre chirurgi și oncologi, o relație esențială pentru creșterea șanselor de vindecare a pacienților oncologici.

„În funcție de tipul de cancer, de stadiul bolii, de starea generală a pacientului și de strategia terapeutică stabilită de echipa multidisciplinară, vorbim despre chimioterapie sau radioterapie administrate înainte de intervenția chirurgicală sau de un tratament adjuvant în care prima dată are loc o operație de îndepărtare a masei tumorale, iar după aceea tratamentul chimio sau radio”, a explicat medicul Șerban Negru, președintele Asociației OncoHelp.

Pe parcursul celor trei zile ale conferinței, medicii prezenți la eveniment vor discuta despre strategii personalizate de tratament, tratamente preoperatorii, chirurgia robotică, radioterapia stereotactică și abordările minim invazive în cazurile de cancer metastatic. Vor fi analizate și intervențiile chirurgicale în context paliativ, care îmbunătățesc calitatea vieții pacienților. 

/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/