Dacă vrei să devii profesor, pregătește-te să vorbești pereților! Când nu mai ai copii și nici interes, educația se prăbușește!

teacher scolding student with headphones in classroom

Puțini copii, puțin interes. În Caraș‑Severin, profesorii vorbesc pereților, școlile funcționează cu efective ridicole și sunt ținute artificial în viață, iar județul rămâne an de an la coada clasamentelor, rezultatele la examene fiind doar simptomul unui sistem prăbușit.

De ani buni se știe că județul Caraș-Severin este depopulat, dezinteresat, blocat într-un sistem care nu mai produce performanță. Copiii sunt puțini, iar mulți dintre cei rămași nu mai văd valoarea educației. Rezultatele slabe nu sunt cauza, ci consecința. Profesorii ajung să vorbească pereților, și la propriu, și la figurat, școlile sunt menținute artificial, iar examenele doar confirmă prăbușirea unui sistem ignorat de ani de zile. Astfel, județul continuă să se zbată în coada clasamentelor la examenele naționale.

„Majoritatea copiilor nu mai înțeleg valoarea educației!”

De șase ani, județul este penultimul la Evaluarea Națională. La Bacalaureat, anul acesta a urcat timid pe locul 31, adică tot în zona roșie, tot în partea de jos a țării. Și totuși, în mijlocul acestor cifre apăsătoare, există și elevi care au reușit să iasă din tipar, atât la Evaluarea Națională, cât și la Bacalaureat.

Daniel Mihail Toma, Liceul Teologic Baptist Reșița, olimpic la istorie, este elevul cu cea mai mare medie din județ, la BAC: 9,88 după contestația depusă la materia lui preferată. Un rezultat obținut fără meditații, doar prin muncă, disciplină și dorința de a învăța pentru sine. Și tocmai el, cel mai bun, spune cel mai dur adevăr despre sistem:

 Interesul elevilor a scăzut foarte mult. Majoritatea copiilor din România nu mai înțeleg valoarea educației. Ei cred că profesorii și părinții îi forțează să ia note mari și atât.” Pentru el, performanța nu a fost o obligație, ci o alegere personală. „Eu nu am învățat pentru alții. Am învățat pentru mine. Așa am ajuns să îmi placă să învăț, să aflu cât mai multe lucruri, să îmi dezvolt cultura generală. Să nu mă limitez.”

Iar ca și o lovitură finală, Daniel pune punctul pe „I”, pe o frază care ar trebui să fie afișată pe ușa fiecărei școli din județ:

„Dacă vrei să devii profesor, pregătește-te să vorbești pereților!”

Privit din spectrul larg, fenomenul este mult mai profund, este un cerc vicios, un vârtej ce a cuprins atât  profesorii, elevii, părinții, factorii politici, dar și zona demografică a județului, acesta fiind depopulat de la an, la an. Județul nu mai are copii, iar acolo unde sunt, sunt prea puțini pentru o educație reală, pentru că rezultatele slabe nu sunt doar despre elevi, nu sunt doar despre profesori, nu sunt doar despre examene.

La o scurtă privire în datele statistice, unele școli din rural funcționează cu 3, 5, 7 elevi, adică clase simultane, cu profesori care predau la două niveluri în același timp, în timp ce sistemul se lovește de refuzul unora dintre edili de a închide aceste școli.

Evident că automat apare și întrebarea: cum poți face performanță într-un județ fără copii, oricât ar încerca profesorii, oricât s-ar investi în clădiri, oricât ar cosmetiza Ministerul legislația. Poți oare construi calitate în gol?

Excepții precum Daniel Toma și mulți alții, din păcate, nu pot salva un sistem, iar Express de Banat vine cu provocarea: Cine „desființează” educația din Caraș-Severin?

O campanie fără menajamente, fără scuze! 

Sursa foto: republica.ro

/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/