CSM Reșița, debut perfect și simplu cu Craiova lui Mititelu!

csm fc u craiova

Rosso-nerii au învins, în prima etapă din Liga 2 de fotbal, FC U Craiova, cu 2-0, scor stabilit după numai 6 minute de joc!

Echipa lui Stoican a debutat în actuala stagiune de campionat exact așa cum îi ceruse tehnicianul, cu tupeu, dezinvolt, arătând încă de pe tunel că e hotărâtă să fructifice avantajul terenului propriu, conferit în primul rând de sprijinul celor aproape 3.000 de spectatori prezenți pe „Mircea Chivu”. Până să-și dea seama oltenii că au coborât în eșalon secund al fotbalului românesc, Andrei Lascu a și făcut 1-0 pentru CSM Reșița. O simplă formalitate după ce Cioiu șutase în bara laterală, din lovitură liberă, și mingea l-a găsit pe fotbalistul reșițean în poziție ideală. Două minute mai târziu, Negru a scos un penalty pentru bănățeni, executat precis de Haită.

Cu un avantaj de două goluri după doar 6 minute de joc și cu un om în plus din minutul 12, după ce Oltean a văzut al doilea galben la un fault asupra lui Haită, CSM s-a văzut desprinsă în câștigătoare și a preferat să conserve rezultatul, sacrificând spectacolul. Doar tânărul Doană, o mare speranță a clubului din Valea Domanului, în ultimele secvențe ale întâlnirii, mai putea modifica tabela, în rest, nu mare lucru de consemnat. Iar asta nu i-a prea convenit unui Flavius Stoican care ridică mult nivelul pentru acest sezon. Și bine face, pentru că, după mulți ani, CSM Reșița are cu ce.

„Știu ce jucători antrenez, știu că au potențial și este important să conștientizăm că mai avem lucruri de pus la punct. Mă refer ca atunci când prindem o echipă pe care simțim că o dominăm să nu ne oprim la un scor de 2-0. Ne-am mai creat câteva situații, dar prea puține. La acest meci au reușit să marcheze două goluri, dar mi-aș fi dorit ca și celelalte situații să nu le fi tratat cu superficialitate. Ne așteaptă meciul cu Dumbrăvița si vom trata la fel de serios și această partidă. Dacă am reușit să câștigăm contra celor de la FCU Craiova, sunt sigur că avem potențial să batem orice echipă care va veni în Valea Domanului. Totul depinde de noi și credem că se poate obține mult mai mult decât ne-am obișnuit până acum!”, a declarat Flavius Stoican.