Contrabandă cu țigări cu TIR-ul, în Timiș. Prejudiciu de 4,8 milioane de lei

contrabanda tigari tir timis
alv resita banner feb25 1000x100px expressbanat

Polițiștii din Timiș au descoperit o operațiune de amploare de contrabandă cu țigări. Tutunul era adus în țară cu TIR-ul și depozitat lângă Timișoara.

Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, suspecții au adus în Timiș 672 de baxuri care conțineau 336.000 de țigarete provenite din contrabandă și 147,8 kg de tutun vrac. Intrau cu camionul pe la Nădlac II. Au depozitat marfa în Becicherecu Mic, când au fost văzuți de polițiști. Au scăpat însă.

„În fapt, s-a reținut că în data de 14.11.2024, în jurul orei 06:00, un suspect a introdus pe teritoriul României, cu ajutorul soției sale, autotrenul format din cap tractor și semiremorcă încărcat cu 672 baxuri care conțineau țigarete provenite din contrabandă (336.000 pachete țigări) și 147,8 kg tutun vrac, după care acesta împreună cu autori necunoscuți au organizat și desfășurat activități de transport, preluare, deținere, depozitare, încărcare și descărcare a țigaretelor provenite din contrabandă, iar în momentul preluării și descărcării țigaretelor provenite din contrabandă în proximitatea unor hale situate în localitatea Becicherecu Mic, în data de 15.11.2024, în jurul orei 04:00, autorii necunoscuți, printre care și un suspect identificat, au fost depistați în flagrant de către organele de poliție, însă au reușit să fugă pe un câmp, abandonând țigaretele provenite din contrabandă și tutunul vrac în autotren și o autoutilitară”, transmit procurorii.

În 23 aprilie, polițiștii timișeni de la Investigare a Criminalității Economice au făcut 2 percheziții în Mehedinți și în Arad la trei persoane implicate în acest caz.

Mai mult, unul dintre suspecți a vrut să inducă organele de anchetă în eroare, anunțând furtul camionului.

Stiri Timisoara promovare banner maxagro

„Unul dintre suspecți, deși avea cunoștință de faptul că a introdus la data de 14.11.2024 prin punctul de trecere a frontierei Nădlac II cantitatea de 336.000 pachete țigări și 147,8 kg tutun vrac provenite din contrabandă cu un autotren format din cap tractor și semiremorcă și a organizat în data de 15.11.2024 activități de transport, preluare, deținere, depozitare, încărcare și descărcare a țigaretelor provenite din contrabandă, în data 16.11.2024 a sesizat prin plângere organele de cercetare penală din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș– Serviciul Investigații Criminale cu privire la comiterea unei fapte prevăzute de legea penală, inexistente (furt calificat, prevăzut de art. 228 raportat la art. 229 alin. (1) lit. d) C.pen., cu privire la autotrenul folosit la transportul țigaretelor provenite din contrabandă, încercând astfel să inducă în eroare organele judiciare)”, mai explică procurorii.

Prejudiciul cauzat bugetului consolidat al statului este de 4,8 milioane de lei. S-a pus sechestru pe 5 imobile, 9 autoturisme și pe sumele de bani existente în 17 conturi bancare și depozite. De asemenea, cu ocazia perchezițiilor domiciliare au fost ridicate sumele de 8.000 de lei, 1.500 de euro și 100 de lire de la unul din suspecți.

Țigările de contrabandă descoperite în Timiș

Țigările de contrabandă descoperite în Timiș

Țigările de contrabandă descoperite în Timiș

Țigările de contrabandă descoperite în Timiș

untitled design
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/