Centura Caransebeș, stare tehnică rea! Licitația pentru consolidare a fost lansată

centura caransebes

Centura Caransebeș este într-o stare de degradare și tehnică rea. Asta arată expertiza realizată în urmă cu 3 ani. Șoseaua va intra în consolidare.

CNAIR a lansat licitația pentru consolidarea celor 12 kilometri ai variantei de ocolire. Costul estimate este cuprins între 68,4 și 81,8 milioane de lei, fără TVA.

Lucrările ar urma să dureze 22 de luni, în care este cuprinsă și proiectarea de 4 luni. Potrivit expertizei tehnice, realizată în septembrie 2022, drumul este degradat, prezintă denivelări și asfaltul este îmbătrânit.

„Zona prezintă defecțiuni importante de natura vălurililor, făgașe longitudinale accentuate, refulări de margine, faianțări cât și o serie de reparații efectuate pe parcursul timpului. Se constantă că zonele afectate prezintă vizual  îmbrăcăminte denivelată și îmbătrânită cu un aspect de tablă de șah datorită multitudinii de reparații”, se arată în expertiza tehnică.

Stiri Timisoara si Resita publicitate online dacus 05 iulie 2024 Stiri Timisoara Publicitate online Brantner 1000x100px

Proiectul de consolidare prevede și asfalt nou sau modernizarea sistemului rutier.

„Varianta ocolitoare a municipiului Caransebeș, deschisă traficului la sfârșitul anului 2011, a beneficiat în ultimii ani de lucrări de întreținere pentru menținerea funcționalității. Totuși, creșterea constantă a valorilor de trafic impune intervenții mai ample de consolidare. Proiectul prevede refacerea completă a sistemului rutier, modernizarea dispozitivelor de scurgere a apelor pluviale, reamenajarea insulelor de separare a fluxurilor din intersecții, precum și actualizarea semnalizării rutiere”, transmite DRDP Timișoara.

Termenul de depunere a  ofertelor este 26 iunie.

stiri Timisoara publicitate si promovare online banner maxagro
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/