Cavaleri și turniruri la Festivalul Medieval din Timișoara; trei zile de spectacol istoric în centrul orașului

Timisoara; festivalul medieval al castelului Huniade
cristescu 1000 x 200 2 copy banner 1164 x 200 px Afrodita 1000x200

Festivalul Medieval al Castelului Huniade readuce Evul Mediu în centrul Timișoarei, între 11 și 13 iulie. Timp de trei zile, parcul castelului va găzdui lupte, turniruri, spectacole și ateliere, recreând atmosfera unei cetăți medievale. Intrarea este liberă.

Festivalul aduce în oraș peste 20 de trupe și asociații de reconstituire istorică, din țară și din Europa, care recreează secolele în care onoarea se câștiga cu spada, iar muzica, dansul și meșteșugurile făceau parte din viața cotidiană.

Călătoria în timp începe în forță vineri, 11 iulie. De la ora 20.00, o paradă spectaculoasă va străbate zona centrală: cavaleri, mercenari, arcași, domnițe și falconeri, însoțiți de trupe de muzică medievală, vor reface decorul viu al unei cetăți.

A doua zi, publicul va putea asista la dueluri spectaculoase, probe de cavalerie, întreceri cu arcul și reconstituiri de lupte, dar și la ateliere interactive sau spectacole muzicale și teatrale. Seara va culmina cu Marele Banchet al Comitelui, unde cavalerii premiați, trupele de menestreli și publicul vor celebra împreună în sunet de muzică și improvizații medievale.

Ziua de duminică este dedicată confruntărilor inspirate din istorie, cu demonstrații de luptă, reconstituiri simbolice, dueluri și momente muzicale. Programul include și dansuri, ateliere pentru copii și activități interactive, marcând finalul festivalului. În Satul Nomad „Orda”, cei mici vor putea învăța tir cu arcul sau descoperi lumea varegilor,  războinici și negustori ai veacurilor de demult.

Programul festivalului

Parcul Castelului Huniade

Vineri, 11 iulie – Călătoria în timp

  • 20.00 – Parada participanților: cavaleri în zale, domnițe în brocart, mercenari, arcași, timurizi, varegi și soli papali – o adevărată cavalcadă prin secole.
  • 21.30 – PEREGRINII – Arcanum Musicae Mediaevalis: legende sonore cu tâlc și parfum de taină

Sâmbătă, 12 iulie – Marele turnir al Castelului Huniade

Scena:

untitled design
  • 10.30–12.30 – Probe de sunet
  • 12.30 – Sayyid al-Zawahiffi, Stăpânul Șerpilor – spectacol interactiv cu reptile vii
  • 13.00 – Fiare din Beci – Legende din oțel: prezentare interactivă de săbii și spade istorice originale
  • 14.00 – Startul întrecerilor pentru public: concurs de ținute cu temă medievală, treasure hunt
  • 15.00 – Apărători viteji ai Timișoarei – Asociația Losonczy István
  • 20.00 – Marele banchet al comitelui – ospăț în cinstea cavalerilor, premierea câștigătorilor și spectacol de improvizație muzicală
  • Turnirul Menestreilor – Peregrinii, Truverii și Doppelsänger, în duel sonor cu instrumente istorice

Arenele de Turnir:

  • 14.00 – Întrecerea Oștenilor – Lupte pe puncte (Tap Fight)
  • 16.00 – Turnirul Cavalerilor – Partea I: Culesul inelelor, Tăierea capetelor, Proba Turcului
  • 16.40 – Proba de spadă și scut full contact (HMB Sword & Shield) – Echipa Națională a României
  • 17.20 – Jocuri Nomade – Vulturii din Țara Călatei – întreceri de cavalerie ușoară
  • 18.00 – Întrecerea Oștenilor – Buhurt (ciocniri full contact între echipe de luptători în armură)
  • 19.00 – Turnirul Cavalerilor – Partea a II-a: Turnirul cu Lancea

Piața Castelului:

  • 14.30 – Moment acustic Peregrinii
  • 16.00 – Moment acustic Doppelsänger
  • 16.40 – Truverii – cântece și farse
  • 18.00 – Muzică stradală și jonglerii – Peregrinii și Deep6 Project

„Orda” – Satul Nomad:

  • 12.00 – Küreș – întreceri de lupte tătărești
  • 14.00 – Concurs de tir cu arcul istoric – Vulturii din Țara Călatei
  • 16.00–17.45 – Kök Boru – joc de echipe călare, inspirat din Asia Centrală

Duminică, 13 iulie – Lumea războiului medieval

Scena:

  • 12.00–14.20 – Antrenamentul final al Echipei Naționale a României – tehnici de luptă, dueluri și buhurt
  • 14.20 – Bătălia participanților
  • 14.30 – Vitejii apărători ai Timișoarei – partea a II-a – Asociația Losonczy István
  • 15.00 – Salutul grupurilor participante și încheierea Festivalului

Piața Castelului:

  • 12.30 – Peregrinii și Truverii – animație cu cântece și jonglerii
  • 14.00 – Truverii – Atelier de dansuri medievale

„Orda” – Satul Nomad:

  • 12.00 – Atelier de tir cu arcul istoric – Vulturii din Țara Călatei
  • 13.00 – Hrafnabroethr – Lumea varegilor, între Orient și Occident: obiceiuri civile și războinice, comerțul cu sclavi
untitled design Stiri si Publicitate Timisoara, Resita, Hotel Versay aprilie 980x120 px 579936676 836890662185728 1562271342293314240 n
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/