Cabinetele medicale școlare din Timișoara: peste o treime dintre părinți nu le folosesc sau nu știu de ele

cabinet stomatologic la scoala gimnaziala dumbravita
vestmed 1000x200

Un sondaj realizat în Timișoara arată că multe dintre cabinetele medicale școlare sunt, practic, invizibile pentru părinți și copii. Studiul face parte din Barometrul calității vieții realizat de Universitatea de Vest din Timișoara. 

Cifrele arată că cei mai mulți respondenți apelează la serviciile medicale pentru copiii lor (30,3%), urmați de soți/soții (29,9%) și părinți (26,2%). Bunicii sunt cei mai rar vizați (0,9%), iar alte persoane reprezintă 12,6%.

În ce privește contactul cu cabinetele școlare, per total, aproximativ 38% dintre timișoreni nu au folosit cabinetele sau nu știau de ele. 20,9% le-au folosit pentru situații neprevăzute, 13,2% pentru urgențe și 20,6% pentru evaluări periodice. 26,1% nu au intrat deloc în contact, iar 11,6% nici măcar nu știau că au acces la astfel de servicii. Gradul de satisfacție este modest: 15,9% total mulțumiți, 28,8% parțial mulțumiți, iar 46,5% nu știu sau nu răspund.

Pe partea de sănătate generală, timișorenii se confruntă cu diverse afecțiuni: probleme cardiovasculare (16,2%), stomatologice (15,6%), reumatologice (9,6%), respiratorii (9,3%) sau metabolice și endocrinologice (6,1% fiecare). Probleme oncologice au raportat 2,3% dintre respondenți.

Dan Șutean, președintele Colegiului Stomatologilor Timiș, atrage atenția asupra lipsei unui program coerent de prevenție în stomatologie.

Adresabilitatea este egală pentru servicii stomatologice și pentru toate celelalte patologii. Stomatologia în România este eminamente privată. Nu este ieftină pentru că necesită, pe lângă o dotare materială foarte bogată și foarte costisitoare, și consumabilele în număr foarte mare și, de asemenea, costisitoare. Având în vedere că pe termen scurt o îmbunătățire a finanțării este exclusă, rămâne o singură cale pentru a rezolva cât de cât aceste probleme: prevenția.”, a declarat Șutean.

Afrodita 1000x200 banner 1164 x 200 px

Medicul stomatolog propune introducerea unor cursuri de igienă orală și nutriție în clasele I–IV și redeschiderea cabinetelor școlare în oraș. „Dacă medicii disponibili ar fi reîmpărțiți în școli, efectele preventive ar fi imediate.”, a mai spus Șutean.

„Avem în prezent 99 de cabinete școlare. Pe Carusso (n.r, Centrul de stomatologie școlară de pe strada Enrico Carusso nr. 1) sunt trei cabinete stomatologice active, care funcționează în două ture pentru a acoperi urgențele. Tratamentul se face doar cu acordul părinților, iar scopul principal al acestor cabinete nu este prevenția, ci intervenția în caz de necesitate.”, a explicat viceprimarul Paula Romocean.

În medie, în aceste cabinete s-au făcut în jur de 9.000 de tratamente pe an.

Sondajul despre starea sănătății în Timișoara a fost realizat între iunie și noiembrie 2025, pe un eșantion de 2.511 persoane și are o marjă de eroare de ±2%.

(Foto: Arhivă)

/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/