Bocșa continuă modernizarea străzilor! „Nu avem niciun motiv să credem că proiectul va fi afectat”

bogdan pop viceprimar bocsa

Proiectul de modernizare a infrastructurii prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny” continuă la Bocșa, în ciuda incertitudinilor privind posibile blocaje financiare la nivel național.

Modernizarea străzilor Medreșului și Izvor, investiție finanțată de la bugetul de stat prin Programul „Anghel Saligny”, continuă la Bocșa, cu un progres, estimat de viceprimarul Bogdan Pop (foto), la circa 30%.

Ambele tronsoane, care însumează aproximativ trei kilometri, sunt deja pregătite pentru etapele următoare ale proiectului. Stratul de piatră a fost așternut, iar tubulaturile necesare pentru preluarea apelor pluviale au fost montate, pregătind terenul pentru rigolele care urmează a fi executate. „Urmează să se lucreze la rigole, apoi se va turna stratul de asfalt”, a explicat viceprimarul orașului Bocșa.

Stiri Timisoara si Resita publicitate online dacus 05 iulie 2024 Stiri Timisoara Publicitate online Brantner 1000x100px

Deși la nivel național există discuții privind posibila suspendare a proiectelor care nu au atins un stadiu de execuție de minimum 80%, constructorul implicat în modernizarea celor două străzi din Bocșa a asigurat administrația locală că lucrările vor fi duse la bun sfârșit.

Teoretic, dacă se aplică regula celor 80%, ar trebui să stagnăm. Deși, și aici este discutabil, pentru că nu știm dacă va rămâne acest prag. Însă, chiar și așa, constructorul ne-a asigurat, cel puțin la nivel declarativ, că, fiind vorba doar de două străzi, lucrările vor merge mai departe, indiferent dacă de la București se va spune stop acestui program. Până acum, nu avem motive să credem că proiectul va fi afectat”, a mai spus viceprimarul Pop.

cristescu 1000 x 200 2 copy stiri Timisoara publicitate si promovare online banner maxagro
/** clever pariuri **/ /** sfarsit clever **/