Baschetbaliștii de la SCM Timișoara au câștigat fără probleme și returul optimilor Cupei României

Calificare fără probleme pentru SCM Timișoara în sferturile Cupei României, după succesul cu CSM Sighetu Marmației. În tur, a fost 84-57, iar miercuri seara, la Timișoara, gazdele s-au impus cu 85-69, în urma unui joc la care coșgheterul Vladan Vukosavlejvic a fost odihnit.

Oaspeții au condus doar în primele minute, după care alb-violeții s-au detașat pentru 29-18 la finalul sfertului unu. În al doilea parțial însă, maramureșenii au reușit să egaleze, iar la pauza mare s-a intrat cu 47-45. De data aceasta cei de la Timișoara au dat la coș cu copii, au dat autografe și au făcut poze, în loc de încălzirea clasică. Nu a fost însă o problemă, deoarece în repriza secundă, gazdele s-au desprins la scor pentru o victorie clară.

Cel mai bun marcator al Timișoarei a fost Randolph, cu 26 de puncte, urmat de Brown, cu 15, Diculescu, cu 12, Baciu, cu 10, Popa-Calotă, cu 7, Stojadinovic, cu 5, Ursan, Komatina și Pesakovic, fiecare cu 4, Coconea și Mocrițchi, fiecare cu 3, și Penciu, cu 2. Cei mai buni marcatori ai oaspeților au fost Turner și Edwards, cu 24, respectiv 17 puncte.

Brandon Randolph spune că a dorit să joace bine pentru a avea un moral ridicat în perioada următoare. „Au venit și au jucat tare, ca în primul meci. Antrenorul ne-a spus să jucăm la fel de intens ca ei. Când jucăm așa, putem face asta cu toată lumea. Am profitat de acest meci ca să îmi cresc încrederea. Am profitat de acest meci pentru a deveni mai bun”, a precizat cel mai bun marcator.

Colegul său Sherwood Brown a punctat că meciul nu a fost așa ușor precum o arată scorul. „Nu aș spune că a fost un meci ușor. A trebuit să luptăm. În sfertul doi au pus presiune pe noi. Nu au cedat ușor. Am început bine, Brandon a jucat agresiv, așa cum avem nevoie de el tot sezonul. După ce a început repriza a doua, lucrurile s-au stabilizat”, a declarat celălalt american din lotul timișorenilor.

Emil Kosztelnik, antrenorul Sighetului, a fost mulțumit de echipa sa. „Exact ca și în manșa tur, noi am început foarte bine. În primele două sferturi am fost aproape. Cunoșteam foarte bine echipa din Timișoara. Eu zic că am reușit să facem față primelor două sferturi, dar rotația mai mare a celor de la SCM Timișoara și-a spus cuvântul. Totodată, și experiența acumulată în atâția ani de zile. Pentru noi, este îmbucurător că am reușit să jucăm cu o echipă de asemenea calibru, având în vedere că Timișoara traversează una din cele mai bun perioade din acest campionat. Vine după trei victorii cu cele trei contracandidate la titlu. Pentru noi este important că, având 60% juniori sigheteni, ei au jucat împotriva acestor jucători pe care îi văd la TV”, a punctat tehnicianul.

SCM Timișoara va juca din nou în campionat luni, de la ora 19, la Pitești.