Banatul, tărâm interzis pentru echipele din Argeș! CSM Lugoj, debut cu dreptul în campionatul de volei

Voleibalistele de la CSM Lugoj și-au bucurat suporterii în prima etapă cu o victorie cu 3-1 în fața celor de la FC Argeș Volei Pitești. A fost al doilea succes al unei echipe din Timiș sâmbătă, după ce anterior, în Liga 2, la fotbal ASU Poli s-a impus clar cu FC Argeș Pitești.

Sextetul de bază al lugojencelor a fost format din Balintoni, Ignjic, Petra, Kocic, Cauc, Roman și Popa – libero. Meciul a început echilibrat, după care gazdele s-au desprins și au luat setul cu 25-16. Argeșencele au condus doar în debutul setului doi, unul care a decurs cam în același scenariu și a fost adjudecat de gazde tot cu 25-16. În setul trei, echipa din Pitești a jucat mai bine și astfel scorul de 3-0 de la fotbal nu s-a putut repeta. Oaspetele au luat setul cu 25-22, dar nu au mai putut evolua la fel de bine în setul patru, care a revenit gazdelor cu 25-15. După 95 de minute de joc efectiv, toate punctele au rămas la Lugoj.

Prima deplasare va fi și cea mai lungă pentru bănățence, deoarece etapa viitoare au meci la Medgidia.

Sursa foto: facebook.com/pg/CSM-Lugoj-volei