ASU Poli s-a impus cu Ripensia într-un derby fără glorie, cu un joc slab și plictisitor din partea ambelor echipe

ASU Poli a câștigat cu 1-0, după un gol dintr-un penalty marcat în minutul 90 de Alin Ignea. Jocul a fost unul plictisitor, sec, fără zvâc și emoție, o anti-propagandă totală pentru fotbalul timișorean. Echipa învingătoare a avut două bare, prin Scutaru și Ignea, iar roș-galbenii, o bară, a lui Drăghici.

Tot meciul a fost unul plictisitor. Ripensia nu încercat să joace mult la picior, ci mai degrabă cu mingi lungi. Așa s-a născut prima ocazie. Străuț a trimis în careu pentru Drăghici, care a speculat excelent neatenția apărării adverse, dar a tras foarte moale, în bara laterală. În replică, după o acțiune mai în forță, Scutaru a avut și el un balon trimis în bara transversală, după o fază fixă. Șuturile de la distanță încercate de Ripensia au fost un eșec total. ASU Poli și-a creat alte ocazii tot pe erorile în apărare ale roș-galbenilor. Protagonistul ambelor faze a fost Alin Ignea, care prima dată a fost blocat de Moldovan, iar apoi a trimis un șut în bara laterală.

La pauză, Dros a fost înlocuit de Ursu, dar mutarea ofensivă a lui Petruescu nu a îmbunătățit ritmul jocului. Chera a încercat să înscrie, dar Murariu i-a făcut față. ASU putea fi periculoasă după un corner, dar Moldovan a intervenit providențial în fața lui Cristian Ene. Drăghici a primit o pasă bună de la nou-intratul Zaluschi, dar Murariu nu a putut fi învins. Moldovan a făcut și el față la o centrare a lui Jurj, iar finalul putea fi interesant, deoarece Pelici l-a trimis și pe Mansour în teren. Dumiter a fost însă cel periculos, dar tot fără șanse în fața lui Murariu. În minutul 90, Stoi l-a faultat pe Ursu în careu. Deși Moldovan a ghicit colțul, șutul lui Ignea a fost prea bun.

Ripensia: H. Moldovan – Străuţ, Tînc, Hecsko, C. Toma  – Stoi, Anghelina – Al. Popovici (Zaluschi 60′), Dumiter, Chera (Monea 70′) – Oct. Drăghici (Mansour 83′)

ASU Poli: Murariu – C. Jurj, Scutaru, Mera, Cherecheş – Dros (Oct. Ursu 46′), Bg. Vasile – Bedea, Alin Ignea, Alin Manea (Motreanu 73′) – Cr. Ene (Vidrăsan 83′)

Alex Pelici nu și-a ascuns supărarea după meci. ”Cred că mai echitabil era egalul. Meciul se îndrepta către un egal, am avut situații de a marca și noi și Poli. Poli, în special în momentele fixe, a fost foarte periculoasă. Noi am avut în debutul și în finalul jocului două ocazii monumentale prin Drăghici și Dumiter. Și apoi a venit acest penalty, despre care nu pot să spun foarte multe. A fost, nu a fost… L-a dat, s-a terminat 1-0. Felicit Poli pentru victorie, mult succes în tot ce fac. Nouă nu ne pică bine deloc această înfrângere. Trebuie să ne fie rușine pentru acest lucru. Speram să putem face un joc bun și să tranșăm jocul în favoarea noastră mult mai repede decât să stăm să gafăm la finalul jocului. Nu trebuia să dăm șansa adversarului să ajungă la finalul jocului în acea situație. A fost o situație acolo la Străuț de fault sau ne-fault. S-a bulversat tot, nu ne-am mai respectat pozițiile în teren și a ajuns Stoi să facă un atac. Dacă a fost imprudent sau nu a fost penalty, nu mai contează. Important e că am pierdut aceste puncte. Vreau să trag un semnal de alarmă. Sper ca jucătorii să se trezească și cu toții să fim conștienți că încă nu suntem salvați de la retrogradare. Această înfrângere poate să atârne greu în lupta pentru salvare și sperăm să nu plângem la sfârșit. Am mai trecut prin momente din acestea. S-au răzbunat situațiile. La Energeticianul am câștigat în ultimul minut, acum am pierdut în ultimul minut. Ăsta e fotbalul, dar trebuie să învățăm din greșelile altora, nu ca proștii, din greșelile noastre!  Suntem cu toții vinovați, în frunte cu mine. Sunt primul vinovat pentru acest eșec și îmi asum acest lucru. Îmi cer scuze suporterilor noștri pentru această înfrângere. Știu că și-au dorit să câștigăm acest joc. Cred că mai echitabil era egalul. Probabil și Poli, din ultima schimbare pe care au făcut-o, ar fi fost mulțumiți că jocul curgea spre un rezultat de egalitate, dar așa se întâmplă când greșești”, a spus antrenorul roș-galbenilor.

Cosmin Petruescu a vorbit ca la concursurile de frumusețe, continuu, peste trei minute, cu mulțumiri. ”A fost o partidă disputată după un scenariu pe care îl anticipam. O partidă deschisă oricărui rezultat. Mă bucur că de data aceasta rezultatul a fost de partea noastră. Eram echipa care avea mai mare nevoie de puncte. Am spus-o și sub formă de glumă la conferința premegătoare acestui joc. Nu putem decât să ne bucurăm că am obținut 3 puncte după o partidă extrem de disputată. S-au întâlnit două echipe care s-au cunoscut foarte bine. Era clar că, din punctul meu de vedere, echipa va greși mai puțin în defensivă în special va avea câștig de cauză. Nu înseamnă că am jucat la egal, dar am încercat să limităm pe cât posibil greșelile personale, greșelile neprovocate. Mă bucur pentru aceste 3 puncte de care aveam foarte mare nevoie ținând cont de contextul general în care s-a disputat această partidă și mai ales de configurația actuală a clasamentului. Aș vrea să-l felicit pe Alex pentru modul în care a organizat această echipă de când a preluat-o. S-a văzut din primele minute, s-a văzut amprenta lui asupra jocului. Îl cunoșteam foarte bine, la fel cum sunt convins că și el mă cunoștea pe mine. Nu pot decât să fiu bucuros pentru cele 3 puncte. Dar, cum am spus și cu altă ocazie, sunt doar 3 puncte. Cum nu am făcut o nuntă sau o înmormântare după înfrângerile pe care le-am avut, nici de data aceasta nu vom face, cu atât mai mult cu cât este primul meci dintr-o serie de trei foarte importante pentru suporterii noștri. Vreau să-i felicit și pe suporteri. I-am simțit aproape de noi, mai ales pe finalul jocului, când am fost aproape nevoiți facem anumite schimbări, unele din raționamente tactice, altele din raționamente medicale. I-am simțit alături de noi și nu putem decât să le dedicăm aceste 3 puncte. Deși a fost un meci încrâncenat, cu multe tensiuni la nivelul gazonului, îi felicit pe jucătorii ambelor echipe pentru modul în care s-au respectat. Nu cred că au fost intrări peste limita regulamentului. Să nu se creadă că acum că sunt împăciuitor. Dar chiar aș vrea să felicit și brigada de arbitri, pentru că nu a fost deloc ușor să conducă acest joc”, a precizat antrenorul alb-violeților.

Ripensia va juca săptămâna viitoare, vineri, de la 18,30, pe terenul lui U Cluj. ASU va fi gazda derby-ului cu ACS.