VICTORIE! Universitatea Reșița e la un punct de podium!

Handbalistele de la Universitatea Reșița au obținut sâmbătă o victorie importantă în Divizia A, Seria B, în fața unei pretendente la promovare. Elevele antrenorului Cristian Busuioc au învins clar pe CSM Slatina, cu scorul de 34-28 (16-14), și au urcat pe locul 4, la un punct în spatele ocupantei poziției a treia, SCM Pitești.

Cu un public care a susținut-o până la finalul meciului disputat la sala de sport a Liceului Teoretic „Traian Vuia“, echipa reșițeană s-a aflat în permanență la conducere pe tabela de marcaj. După o primă repriză echilibrată, Universitatea Reșița s-a desprins decisiv în primul sfert de oră al reprizei secunde, în minutul 45 conducea deja cu 28-20, pentru ca în minutul 48 să consemnăm diferența maximă din acest meci, de nouă goluri, scor 30-21. Victoria echipei reșițene este absolut meritată și o aduce mai aproape de îndeplinirea obiectivului. La echipa reșițeană a debutat și noua achiziție, portarul Bianca Dospinescu, o handbalistă care a mai evoluat la Universitatea, în perioada 2006-2011, dintre care două sezoane în Liga Națională.

„Vreau să le felicit pe fete pentru modul cum s-au dăruit și s-au mobilizat astăzi. Am obținut o victorie meritată, în fața unei echipe cu pretenții, care are ca obiectiv promovarea în Liga Națională, a investit foarte mult și nu a stat nici în pauza dintre tur și retur. Au transferat o jucătoare valoroasă, cum este Oana Bidașcu. dar noi ne-am făcut bine temele, am pregătit acest joc cum trebuie și fetele au demonstrat azi în teren că pot fi egale cu orice echipă pe care o întâlnesc din partea de sus a clasamentului, ba chiar să fim peste ele, așa cum am demonstrat-o azi în teren, obținând această victorie. Față de meciul din tur, am încercat să nu mai fim surprinși, nici măcar de acea apărare avansată a celor din Slatina, cu marcaj strâns la jucătoarele noastre mai periculoase de la nouă metri. Cred că ne-a ieșit acest joc și încă o dată felicit fetele și consider că am obținut o victorie meritată astăzi în fața Slatinei. Urmează o pauză, noi în etapa a treia vom sta, iar timp de două săptămâni campionatul este întrerupt. Timp suficient pentru noi să ne recuperăm, pentru că am avut două jocuri foarte grele, deplasare la Târgu Mureș și etapă acasă cu Slatina. Doresc să ne refacem și să continuăm pe același drum, cu dorința de a obține mai multe victorii decât în tur și o clasare cât mai bună în această ediție de campionat“, ne-a declarat antrenorul echipei reșițene, Cristian Busuioc.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157661532166303″]

„Ne-am dorit foarte mult victoria, datorită faptului că am pierdut în tur la Slatina și am vrut să ne luăm revanșa. Eu zic că am avut un joc destul de bun astăzi. Pentru noi urmează o pauză, vom avea următorul meci peste trei săptămâni, la Sfântu Gheorghe, apoi vom întâlni echipa din Timișoara, la noi acasă. Eu zic că vom acumula multe puncte până la finalul campionatului. Noi sperăm să terminăm pe locul trei“, ne-a spus handbalista Irina Munteanu.

Universitatea Reșița – CSM Slatina 34-28 (16-14)
Universitatea Reșița: Delia Roman, Alexandra Popescu, Andra Ioța, Bianca Dospinescu – Adriana Voina (11 goluri), Alexandra Dinu (7), Raluca Buia (6), Alina Cristea (5), Irina Munteanu (3), Beatrice Kovari (2), Alexandra Mihai, Andrada Stamin, Claudia Baldovin, Cătălina Dumitrescu, Gianina Iung. Antrenor: Cristian Busuioc.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157663723614041″]

După această victorie, Universitatea Reșița a urcat pe locul 4 în clasament, cu 24 de puncte, la egalitate cu ocupanta locului 5, chiar adversara de astăzi, CSM Slatina. Universitatea este la un punct în spatele echipei de pe locul al treilea, SCM Pitești. În etapa a treia a returului, echipa reșițeană va sta.