Reşiţa a pierdut la Suceava dintr-un 7 m inventat

Fără „creierul” Rohozneanu, accidentat, HC Caraş-Severin a pierdut la limită în această seară în Moldova, 20-21 (8-9), cu Bucovina Suceava, în primul meci oficial al anului.

Partida de debut a returului Ligii Naţionale de handbal masculin s-a disputat sub semnul echilibrului în cea mai mare a timpului şi un rezultat de egalitate la finele celor 60 de minute de joc ar fi fost mai echitabil. Iulian Andrei a apărat excelent, dar cea mai experimentată echipă din campionat suferă la capitolul viteză şi asta se vede. Grigoraş a egalat la 20 când mai erau doar 20 de secunde din timpul regulamentar şi defensiva, punctul forte al trupei lui Omer, ar fi trebuit să reziste. Cei doi arbitri au invetat pur şi simplu o aruncare de la şapte metri la ultima fază, când o eliminare de două minute era suficientă, şi Bucovina Suceava a obţinut victoria.

Pentru HC Caraş-Severin urmează derbiul Banatului, cu Poli Timişoara, în 11 februarie, de la ora 18.30.