Renaşte boxul reşiţean! (GALERIE FOTO)

Pugiliştii de la CSM Reşiţa s-au mişcat excelent în ringul din Sala Polivalentă, toţi trei reuşind să urce pe podium.

Clubul reşiţean a fost cel mai eficient la ediţia de anul acesta a finalei Campionatelor Naţionale de Box. A trimis în ring trei sportivi, Ovidiu Berceanu (49 kg), Andrei Dragomir (52 kg) şi Alexandru Bibiricea (81 kg), şi fiecare dintre ei şi-a făcut loc printre medaliaţi. Primii doi au câştigat titlurile de campioni ai României, în timp ce Bibiricea a fost nevoit să se mulţumească anul acesta doar cu medalia de bronz. Berceanu e la al doilea titlu consecutiv, după ce s-a impus în faţa colegului de la lotul naţional, Enver Amiş, de la Farul Constanţa. Marea surpriză a realizat-o Andrei Dragomir, care a câştigat în finală prin KO tehnic în faţa lui Ştefan Nicolae, de la Steaua Bucureşti. Bibiricea a schimbat categoria faţă de anul trecut, a urcat mult în greutate şi acest lucru s-a văzut. A pierdut în semifinale prin KO tehnic şi a luat doar bronzul.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157634933979529″]

Directorul CSM Reşiţa, Rusalin Fîc, a apreciat drept excelentă performanţa pugiliştilor antrenaţi de Gheorghe Radu şi Adrian Mărcuţ. Cel mai mare pugilist roman la nivel de amatori a avut şi el numai cuvinte de laudă la adresa sportivilor reşiţeni. ,,Îi felicit pe sportivi, pe antrenori, pentru că este un rezultat foarte bun. Anul trecut, am avut mai mulţi participanţi, am obţinut cinci medalii, dar doar una de aur. Acum am luat două de aur, ceea ce e foarte bine. Bibiricea a boxat anul trecut în finala de la 75 kg cu Bogdan Juratoni, anul acesta a făcut 81 kg şi în momentul acesta încă nu e pregătit pentru această categorie. E o forţă de lovire mult mai mare, vom vedea dacă va reveni la 75 kg sau nu”, a declarat Francisc Vaştag. ,,Am avut un meci destul de greu în finală. Am întâlnit un coleg de la lotul naţional, nu a fost uşor”, a spus Ovidiu Berceanu după ce şi-a apărat titlul de campion. ,,Pentru mine a fost foarte bine, chiar dacă m-am enervat la un moment dat. Ar fi trebuit să rămân calm, dar se tot apleca, băga capul înainte şi mă enerva. Trebuie să mai acumulez experienţă, pentru că m-am apucat târziu de box, la 17 ani. Mulţumesc tuturor pentru susţinere şi sper să fac o figură la fel de frumoasă şi la Centura de Aur”, a declarat Andrei Dragomir, campionul României la 52 kg.