Oprița a urcat Reșița pe primul loc!

CSM Reșița a câștigat fără probleme deosebite, scor 2-0 (0-0), pe teren propriu, meciul cu FC Hermannstadt 2 și s-a desprins ușor de Lugoj și Sebiș în lupta pentru promovare. ACS Șirineasa a ieșit din calculele antrenorului din Valea Domanului!

Pe un teren destul de afectat de ploaie, rosso-nerii s-au grăbit să tranșeze soarta partidei, mai ales că de la stația de amplificare s-au anunțat vești bune. Goluri marcate împotriva Sebișului și echipei din Șirineasa. Primul care putea deschide scorul a fost Costin, numai că bara din dreapta a porții oaspeților s-a opus golului. Doar 30 de secunde mai târziu, Staicu a trimis mingea în ațe după o fentă scurtă și un șut plasat fără de speranță pentru portarul sibian. Cu cinci minute înainte de pauză, același Staicu a scos un penalty. A transformat cu siguranță Breșneni și Oprița s-a liniștit pe margine. În partea secundă rosso-nerii n-au mai găsit drumul spre gol, dar punctele erau asigurate de la pauză. Jocul rezultatelor din celelalte meciuri ale etapei ne-a fost și de data asta favorabil, astfel că Reșița a urcat pe doi. De fapt, pe unu, după cum spune Daniel Oprița. „Nu e normal ce se întâmplă. Cei de la federație au recunoscut că avem dreptate în litigiul cu Șirineasa, dar tot amână decizia. La ei nu trebuie să se pună problema penalizării cu 9 puncte, ei nu ar trebui să aibă drept de promovare. Ne-am depărtat după această etapă de locul trei. Pe mine mă interesează locul 3. Locul unu nu mă interesează, pentru că este al nostru deocamdată”, a declarat antrenorul CSM-ului.