Olimpicii Reșiței, din nou pe scena orașului

Este pentru al doilea an consecutiv când Primăria Reșița îi aduce în mijlocul orașului pe cei mai valoroși tineri ai săi: elevii cu rezultate deosebite la diverse concursuri naționale și internaționale.

Zilele Orașului au devenit prilej bun pentru ca locuitorii să îi cunoască pe cei care duc cu succes numele Reșiței pe scenele competițiilor educaționale naționale și chiar internaționale. Așa se face că, pentru al doilea an consecutiv, cei mai buni elevi și profesorii lor au urcat pe scena din Centrul Civic, în aplauzele reșițenilor. Au primit de la administrația locală diplome și bani.

„Prin acordarea de diplome și resurse financiare, se dorește recunoașterea de către întreaga comunitate a performanțelor elevilor și profesorilor din municipiul Reșița, deoarece prin rezultatele remarcabile pe care le obțin la olimpiade, tinerii noștri nu se reprezintă doar pe ei, ci sunt adevărați ambasadori ai Reșiței, făcând-o și în această direcție cunoscută la nivel național și internațional”, transmit reprezentanții Primăriei Reșița printr-un comunicat de presă.

1. BOC ALISSIA DRIADA – Școala Gimnazială Nr. 2 Reșița – medalie de argint Concursul Naţional „Made for Europe”
PROFESOR: Adina Daniela Tâmpa
2. BOŞCU TUDOR – Școala Gimnazială Nr. 7 Reșița – mențiune Olimpiada Naţională de lingvistică
PROFESOR: Constanţa Cablea
3. TOMA ANDRA – Școala Gimnazială Nr. 8 Reșița – medalie de aur Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane (cultură-civică)
PROFESOR: Maria Foiagu
4. MARINCAU FLAVIA – Școala Gimnazială Nr. 8 Reșița – medalie de aur Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane (cultură-civică)
PROFESOR: Maria Foiagu
5. POTOCEAN TEODORA – Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița – medalie de argint Olimpiada Lectura ca abilitate de viață – faza internaţională
PROFESOR: Adriana Vasile Dudaș
6. BRĂTAN RAREŞ IONUŢ – Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița – medalie de bronz Olimpiada Naţională de Limba Germană
PROFESOR: Alexandra Damşea
7. UNGUR OTILIA – Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița – medalie de bronz Olimpiada Naţională de Limba Germană
PROFESOR: Alexandra Damşea
8. BÎCLEŞANU MARA – Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița – mențiune specială Olimpiada Naţională de Limba Franceză
PROFESOR: Camelia Radovan
9. BOLOCA MĂDĂLINA – Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița – mențiune specială Olimpiada Naţională de Chimie
PROFESOR: Loredana Meilă
10. CIOCHELTCA ALEXIA – Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița – mențiune Olimpiada Naţională de Limba Română
PROFESOR: Liliana Hamat
11. FĂNINĂ AMALIA – Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița – mențiune Olimpiada Naţională de Educaţie Civică
PROFESORI: Livia Komendat, Felicia Guţu
12. STAICU ADINA ELENA – Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița – mențiune Olimpiada Naţională de Educaţie Civică
PROFESORI: Livia Komendat, Felicia Guţu
13. BELCIU PĂUN – Liceul Teologic Baptist Reșița – medalie de aur Olimpiada Națională de Religie
PROFESOR: Daniel Bărnuț
14. PANCA DORA IULIA – Liceul Teologic Baptist Reșița – medalie de argint Olimpiada Națională de Religie
PROFESOR: Daniel Bărnuț
15. SPOREA DANIEL COSMIN – Liceul Teologic Baptist Reșița – medalie de argint Olimpiada Națională de Religie
PROFESOR: Leon Marcel Treica
16. VÎNĂU DENISA THALIA – Liceul Teologic Baptist Reșița – mențiune Olimpiada Națională de Religie
PROFESOR: Daniel Bărnuț
17. MATEȘ IONUȚ MARIAN – Liceul Teologic Baptist Reșița – mențiune Olimpiada Națională de Religie
PROFESOR: Leon Marcel Treica
18. ILIE DARIANA IONELA – Liceul de Arte „Sabin Păuța” Reșița – mențiune grafică Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor
PROFESOR: Vasile Mandici
19. AOKI LIA – Liceul de Arte Sabin Păuța Reșița – mențiune grafică Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor
PROFESOR: Ovidiu Gabriel Scuratoschi
20. COCA DENISA-MARIANA – Colegiul Economic al Banatului Montan – medalie de argint Concursul Naţional „Made for Europe”
PROFESOR: Mădălina Chiosa
21. CODREAN ANDREEA BIANCA – Colegiul Economic al Banatului Montan – mențiune Olimpiada Naţională de Servicii Domeniul: Economic, administrativ, comerţ
PROFESORI: Camelia Sfeia, Octavia Mergea, Cristina Popa, Gabi Loredana Dragoș
22. BORCHESCU-CREŢU CRISTINA CĂTĂLINA – Colegiul Economic al Banatului Montan – mențiune Olimpiada Naţională de Servicii Domeniul: Turism şi alimentaţie
PROFESORI: Sofia Didraga, Rada Mihuţ, Valentina Mihuţ, Mihaela Zorica Stan
23. ECHIPA DE HANDBAL MASCULIN – LICEU – Liceul Teoretic Traian Vuia – medalie de bronz Olimpiada Naţională a Sportului Școlar, în următoarea componență: Boșca Gabriel, Gîrban Antonio, Barbu Denis, Melen Claudiu, Radosavlevici Snejan, Ciobanu Aurelian, Dumuță Denis, Negru Marius, Kirsch Deniss, Bote Raul, Back Andreeas, Racoceanu Rareș.
PROFESOR: Dumitru Carmen Oana

CITEȘTE ȘI: Elevii olimpici ai Reşiţei şi profesorii lor, sărbătoriţi de Zilele Oraşului! [FOTO]