Mediașul a plecat cu toate punctele din Valea Domanului. Reduta Metalului a căzut greu

Liderul Ligii a II-a de fotbal, Seria a II-a, a avut mult de muncit în această după-amiază în Valea Domanului, pentru cele trei puncte. Gaz Metan Mediaș s-a impus cu 1-0, cu un gol marcat în repriza secundă, după o greșeală în apărarea reșițeană.

Vremea rece și ploioasă, dar și rezultatele slabe au îndepărtat lumea de la stadion. Astăzi sub o sută de spectatori au asistat la meciul susținut de Metalul Reșița. Echipa reșițeană a rezistat însă minute în șir în fața liderului, care venea în Valea Domanului cu gândul că va avea o misiune facilă. Dar socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din teren, au simțit asta pe pielea lor și elevii lui Leo Grozavu. Mediașul a avut o avalanșă de ocazii la poarta reșițeană, însă am remarcat prestația curajoasă a sârbului Ivan Lucic, un tânăr care se impune ușor-ușor în formula de bază a Metalului. În finalul primei reprize, oaspeții au solicitat lovitură de la 11 metri, considerând că unul dintre fundașii Reșiței a comis henț în suprafața de pedeapsă.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157666121989782″]

Unicul gol al meciului a picat în repriza secundă, în urma unei greșeli în apărarea reșițeană, Lorant Kis alunecând în poziție centrală, dându-i posibilitatea lui Târcoveanu să intercepteze balonul și să-i paseze pe stânga lui Coșereanu, care l-a învins pe Lucic cu un șut pe jos.