FOTO. Sub semnul protestului, Metalul a obținut victoria în Valea Domanului!

Meciul de astăzi, cu Olimpia Satu Mare, le-a adus rosso-nerilor o victorie binemeritată, impunându-se cu 2 la 0 în fața adversarilor. Competiția a început însă cu 15 minute întârziere în semn de protest față de Cătălin Rufă, finanțatorul echipei, care nu le-a plătit salariile jucătorilor de câteva luni bune.

În ciuda problemelor pe care le are clubul în momentul de față, jucătorii lui Daniel Oprița s-au mobilizat intens și au jucat ofensiv, în scopul obținerii unui rezultat bun. Deși ambele goluri au venit de abia în repriza a doua, prima ocazie de gol s-a ivit în minut 38, atunci când Claudiu Ionescu a reușit o preluare și un șut frumos spre poarta portarului Marius Suta. Tot în prima repriză, publicul a aplaudat alte două ocazii ale rosso-nerilor, create de Octavian Vasile și Marius Feher, care însă nu s-au fructificat. Primele 45 de minute nu au adus alte ocazii și nu au avut nimic spectaculos pentru galeria celor de la Metalul, parcă mai numeroasă ca în alte dăți.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157651754647369″]

Repriza a doua a adus schimbări în teren, Daniel Oprița renunțând la Octavian Vasile, Istvan Szabo și Claudiu Ionescu. Locul lor a fost luat de Robert Cristian, Crețu Vișan și, respectiv, Ionuț Popescu. Alegerea antrenorului a fost de bun augur pentru noul 11 creat, întrucât fazele spectaculoase nu au întârziat să apară.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157651713390537″]

După șutul peste poartă al lui Enescu, Adrian Dandea a reușit să înscrie primul gol pentru rossoneri, deschizând scorul spre disperarea adversarilor care au început să bâjbâie în teren. Nu au lipsit nici cartonașele, astfel că cea mai aspră pedeapsă, cartonașul roșu, i-a revenit chiar autorului primului gol cu cinci minute mai târziu, pentru o lovitură cu cotul, apreciată de arbitri ca fiind lipsită de fair-play. N-a plouat din abundență cu cartonașe galbene, însă cele care le-au revenit jucătorilor de la Satu Mare au fost acordate în special pentru teatrul ieftin pe care l-au jucat în careu, încercând în mod penibil să cerșească o lovitură de la 11 metri pentru egalare. Nici fazele de gol ale sătmărenilor nu au lipsit, astfel că au ținut galeria cu sufletul la gură până în minutul 87, atunci când Crețu Vișan a reușit un șut frumos de la distanță care a băgat mingea în poarta adversă. Au fost și 3 minute de prelungiri, dar rezultatul final, 2-0, a mulțumit pe toată lumea în Valea Domanului.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157649848503693″]

În urma meciului, și antrenorul Daniel Oprița s-a declarat încântat de scorul final, dar a apreciat că jucătorii săi ar fi putut mai mult de atât. ,,O victorie, zic eu, meritată, chiar dacă și ei au avut câteva ocazii destul de clare. Meciul însă trebuia încheiat de mult. Nu că am fi avut în prima repriză multe ocazii de gol clare, ci am avut ocazii în care trebuia să fim mai atenți. Nu poți să ajungi până la 16 metri în careu și să nu poți da ultima pasă. De la pauză, trebuia să avem 2,3 – 0. V-am zis, nu că am fi avut ocazii clare, dar dacă ultima pasă ar fi fost cum trebuie s-ar fi putut crea situații în care să înscriem ( … ) Ei ne-au pus probleme pe contraatac și pe niște faze fixe pentru că au avut jucători care le execută foarte bine. În a doua repriză am reușit să înscriem, dar puteau să ne egaleze, situație în care am fi putut pierde meciul. Până la urmă, îi felicit pe băieți pentru atitudinea pe care au avut-o, pentru că eu zic că au avut o atitudine foarte bună, în ciuda dificultăților. Băieții mei au jucat fără bani și au câștigat meciul. Le-am zis să joace pentru ei și au înțeles! Trebuie să termine campionatul cu capul sus și să plece în altă parte sau să rămână aici. Sper să încheiem campionatul pe un loc onorabil, să nu dăm cu piciorul la tot ceea ce am făcut până acum, a declarat antrenorul Daniel Oprița, în cadrul conferinței de presă susținute după meci.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157652106780556″]

Tiberiu Csik, antrenorul oaspeților, și-a criticat elevii, dar pe de altă parte a explicat că tot fotbalul românesc se confruntă cu o criză financiară acută. Probleme sunt și la Satu Mare, unde nu există nici măcar baza materială pentru antrenament. În altă ordine de idei, ,,suntem o echipă bună, dar nu confirmăm”, a concluzionat Csik, care e de părere că echipa sa ar fi putut învinge astăzi, dacă elevii săi s-ar fi mobilizat mai bine. ,,Am jucat deschis, am avut ocazii și ei au avut ocazii, dar din păcate fazele nu au fost finalizate”, a precizat acesta.