Metalul Reşiţa a învins cu scorul de 2-0 (0-0) FC Olt Slatina într-un meci din etapa a XVI-a a Ligii a II-a de fotbal.

Egală în primul meci al anului pe terenul ultimei clasate şi fără victorie în ultimele patru etape, echipa lui Marian Pană era, practic, obligată să câştige astăzi cu FC Olt Slatina. Cele trei puncte puse în joc au rămas în Valea Domanului, dar nu a fost deloc uşor pentru rosso-neri să le obţină. După un start foarte bun de meci, cu două situaţii bune la poarta oltenilor, reşiţenii au construit tot greu şi nu şi-au mai creat ocazii importante până în ultimul minut al primei reprize, când Stoica a nimerit bara din dreapta porţii apărate de Mogoşanu. Pană a avut multe de vorbit la pauză cu elevii săi, mai ales că una dintre schimbări a fost obligat să o epuizeze încă din minutul 8, când Nogo a ieşit accidentat.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157642046928964″]

Totuşi, debutul părţii secunde a aparţinut oaspeţilor, care au trecut la cârma jocului şi şi-au creat câteva ocazii bune de a deschide scorul. Antrenorul Reşiţei a mai primit o lovitură în minutul 63, când Robert Cristian a ieşit şi el din cauza problemelor medicale, şi tensiunea a crescut pe banca tehnică. Experienţa şi calităţile lui Opriţa şi-au spus însă cuvântul la timp, vârful repatriat în iarnă marcând cu o execuţie superbă la colţul lung al porţii oltene. Tot Opriţa a făcut şi golul doi. După o acţiune pe partea dreaptă de data aceasta i-a pus mingea pe tavă lui Szabo, care a îndeplinit o simplă formalitate, marcând cu capul din câţiva metri. Metalul a obţinut o victorie meritată, iar Marian Pană a fixat deja obiectivul pentru etapa viitoare: victorie la Oradea, cu FC Bihor.