Echilibru rupt după pauză. HC Adrian Petrea cedează în fața Odorheiului

HC Adrian Petrea a pierdut și al doilea meci cu HC Odorhei și va juca pentru locurile 7-8 în clasamentul final al Ligii Naționale. Elevii lui Adrian Petrea au cedat în Polivalenta reșițeană cu 30-35, după 22-26 la Odorhei.

Echipa bănățeană spera la o revanșă și trimiterea disputei către meciul al treilea, care ar fi urmat să aibă loc în Ardeal. După un început echilibrat, jocul gazdelor ne-a făcut să sperăm la o victorie, în minutul 14 conducând cu trei goluri (9-6). Oaspeții au revenit, în minutul 18 egalând la 10, iar un minut mai târziu preluând conducerea și, cu excepția minutelor 23 și 25, când gazdele au egalat la 12, respectiv 14, cei de la Odorhei și-au păstrat avantajul până la pauză, 16 -17.
În repriza a doua, echipele au mers cap la cap, gazdele reușind să se distanțeze la două goluri, în minutul 9 (21-19). Pe fondul unor nesincronizări ale jucătorilor reșițeni, oaspeții au revenit și au preluat conducerea în minutul 16 (24-25), mărindu-și treptat avantajul, în minutul 25 având cinci goluri (26-31). Cu toată dorința gazdelor de a reveni, care s-au apropiat la trei goluri (în minutul 27, 28-31), finalul a aparținut echipei din Odorheiu Secuiesc, iar tabela a indicat 30-35, ceea ce o trimite pe HC Adrian Petrea în disputa pentru locurile 7-8.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157668065775291″]

„A fost un meci greu, în compania unei echipe puternice. Ne-am străduit. Am avut și publicul de partea noastră, care a fost un public minunat. Ne-am dorit, dar se pare că nu am putut mai mult. Urmează meciurile pentru locurile 7-8 cu pierzătoarea dintre Steaua și Dunărea Călărași (n.r. scorul general între cele două echipe este egal, cel de-al treilea meci va fi decisiv) și, după aceea, nu se știe, urmează vacanța. Echilibrul s-a rupt în repriza a doua, când au fost niște momente de neatenție, acolo au profitat și au luat avantajul”, a spus pivotul Mihail Huta.

HC Adrian Petrea: Tevzadze, Drăghici – Lela (7), Dospinescu (6), Rohozneanu (5), Trifkovic (4), Vaidasigan (3), Pîrîianu (2), Rugaci (2), Bahan (1), Huta, Ignat, Pîrvan, Popovici.