E cel mai bun! Alexandru Borcean e campion național la judo!

Fiul primarului municipiului Caransebeș s-a remarcat din nou într-o competiție națională de judo. Alexandru Borcean și-a învins toți adversarii la Campionatul Național de ne waza (luptă la sol), de la Drobeta Turnu Severin.

Curajosul gugulan a evoluat cu succes la categoria de vârstă U12, la 42 kg, depășindu-și toți adversarii. Astfel, și-a trecut în palmares medalia de aur și titlul de campion național într-o competiție puternică. Un alt rezultat bun i-a aparținut tinerei speranțe Georgiana Copăceanu, medaliată cu bronz la categoria 57 kg, U16. Fratele său, Liviu Copăceanu, a fost destul de aproape de medalia de bronz a categoriei 73 kg (deși el are 66 kg) la U16, dar a fost nevoit să se mulțumească în final cu locul 5.

„Am avut rezultate bune la acest campionat național. Mă așteptam la Alexandru Borcean să câștige, este un sportiv de perspectivă, în plină ascensiune. Aș dori să mulțumesc Primăriei Caransebeș pentru susținere, este un ajutor de nădejde pentru secția de judo de la Energetica”, a spus antrenorul Ion Radu.