Cea mai frumoasă seară pentru futsalul reșițean (FOTO)

Muncitorul Reșița a surclasat aseară, în fața propriilor suporteri, Dunărea Călărași, una din cele mai bine cotate echipe ale campionatului, de care a dispus cu scorul de 9-2 (1-1).

Iubitorii futsalului au avut parte aseară în Sala Polivalentă din Reșița de un meci nebun, cu două reprize total diferite, la finele căruia trupa lui Viorel Lolea a înregistrat cel mai frumos succes de până acum pe prima scenă a țării. Cu doi oameni de națională în echipa de start, oaspeții au început foarte tare, în timp ce reșițenii au debutat timorat. Înghesuiți în fața porții lui Giurcanu, băieții lui Lolea au primit gol după ceva mai mult de șapte minute de joc și au scăpat cu bine la alte câteva ocazii clare. Antrenorul Muncitorului a cerut la momentul potrivit timp de odihnă, și-a chemat echipa la bancă și a început să țipe pentru că nu văzuse niciun fel de nerv. Efectele s-au văzut imediat în joc, Muncitorul ținând din acel moment mai mult de minge, dar și pe tabela de marcaj, Breșneni egalând cu o bijuterie, exact cu trei minute înainte de pauză. Până să se intre la cabine, reșițenii au mai ratat câteva ocazii imense, oaspeții nereușind să-și găsească ritmul din startul meciului.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157660855047126″]

Muncitorul a început euforic partea secundă și, după doar 38 de secunde, Ilaș a gâdilat ușor mingea în fața portarului advers, suficient pentru a face 2-1. Patru minute mai târziu, Rarinca a marcat și el pentru 3-1, moment în care oaspeții au preferat să joace cu om în plus faza de atac. Au riscat prea devreme. Reșițenii au învățat jocul patru contra cinci, s-au apărat excelent și au lovit fără milă imediat ce au recuperat balonul. În ordine, Breșneni, Collar Alves, Rarinca, Mitru, Doană și din nou Breșneni au marcat în poarta mai mult goală a oaspeților. Aceștia nu au reușit să fructifice decât un singur atac în superioritate numerică, când scorul era deja 6-1 pentru gazde, astfel că soarta meciului nu mai putea fi schimbată. Reșițenii anunță spectacol și luni seară, când, de la ora 17, tot pe teren propriu, vor întâlni Galactic Focșani.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157658596344033″]

„O victorie la scor, o semisurpriză în fața unei echipe foarte puternice a campionatului. Vreau să felicit băieții pentru atitudine și în special pe colegii mei stafful tehnic, Sile Giurcanu și Ion Roman, care au pregătit foarte bine jocul. Sperăm să obținem cât mai multe astfel de victorii, să urcăm în clasament, acolo unde ne e locul, în primele cinci. Adversarii noștri au doi jucători la reprezentativa României, au un buget foarte mare și am început timorat, ne-a fost teamă de ei, dar după golul primit ne-am descătușat și cred că am făcut cel mai bun joc al nostru în acest campionat. Dacă în primul nostru an de futsal am suferit la jocul cinci contra patru al adversarului, acum ne-am pregătit foarte bine și stăpânim foarte bine jocul. Sperăm să luăm trei puncte și luni pentru că sunt foarte importante” – Viorel Lolea, antrenor Muncitorul Reșița